Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Havamız geçen yıla oranla daha temiz

13 Aralik 2011

Son günlerde basında artan hava kirliliği haberleri üzerine Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin ve ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış bir basın toplantısı düzenledi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ndeki toplantıda konuşan  Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, Türkiye’nin hava kalitesinin düzenli olarak takip edildiği belirtilerek, ülke genelinde geçen yıla oranla hava kirliliğinin azaldığını vurguladı.

Bakanlık olarak, veri kalitesinin ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için her ay düzenli olarak bakım, onarım ve kalibrasyonlarının yapıldığını söyleyen Şahin, Ankara’da 8 istasyonda ölçülen 2011 Kasım ayı PM10 (Partikül kirliliği) ortalamalarının 2010 Kasım ayı ortalama değerlerinden daha düşük olduğunu belirtti.

Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “Bakanlığımız 122 adet istasyondan aldığı verilerden yola çıkarak Ekim, Kasım ve Aralık aylarının ilk 11 gününü incelemiştir. Bu süre içerisinde hiçbir istasyonda azot dioksit kısa vade sınır değeri, ozon ve karbon monoksit limit değerleri aşımı olmamıştır. Kükürt dioksitte sadece Tekirdağ ve  Hakkari 500ug/m3 ilk seviye uyarı eşiği aşılmıştır. Partikül madde ortalamalarında 122 istasyon verileri değerlendirildiğinde kasım ayında ölçüm sayısı geçerli olan sadece 9 istasyonda 2010 yılı aynı döneme göre artma olmuş,38 istasyon da azalma gerçekleşmiştir. 2011 yılı değerlendirmesi ise 2012 yılı Şubat ayında yapılacaktır”

Eylül ve Kasım aylarında gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin yapılması  konusunda Ankara Valiliğini uyardıklarını ifade eden Recep Şahin, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Sonuç olarak hava kalitesi değerleri saatlik, günlük,kış mevsimi ve yıllık ortalamalar şeklinde değerlendirilmektedir. Herhangi bir yerleşim yerinde birkaç saat veya gün sınır değerlerinin aşılmasıyla o ilde hava kirliliği vardır demek yanlış olur. Tüm parametreler ve tüm ortalamalar değerlendirildiğinde ülke genelinde hava kirliliği geçen yıla oranla çoğu ilimizde azalma göstermiştir.”.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır