Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Tübitak-MAM ile imzalar atıldı

16 Aralik 2011

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında “Deniz ve Kıyı Suları Kalite Durumlarının Belirlenmesi ve Sınıflandırılması” projesi için sözleşme imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan imza törenine Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep ŞAHİN, TÜBİTAK-MAM Çevre Enstitüsü Başkan Yrd. Doç. Dr. Ziya ÇETİNER ile Bakanlığımız ve TÜBİTAK-MAM uzmanları ve personeli katılım sağladı.

TÜBİTAK-MAM uzmanı tarafından yapılan sunum ile proje amacı ve kapsamı hakkında bilgi verildi.
Projenin amacının;
Kıyı ve geçiş sularının, Su Çerçeve Direktifi’ne (SÇD) göre sınıflandırılması, kirlilik haritalarının oluşturulması ve çevre/alıcı ortam kalitesinin iyi ekolojik duruma ve ekolojik potansiyele ulaşmasını sağlayacak hedefler ile birlikte deşarj kriterlerinin belirlenmesi ve bununla birlikte Deniz suları için iyi çevre durumunun tanımlanması, indikatörlerin belirlenmesi, iyi çevre durumuna ulaşmasını sağlayacak hedeflerin Deniz Strateji Çerçeve Direktifi’ne (DSÇD) göre belirlenmesi olduğu belirtildi.

İmza töreninde, Bakanlığımızın müşterisi olduğu ve TÜBİTAK-MAM tarafından yürütücülüğü üstlenen pek çok başarılı projenin gerçekleştirildiği ve bu projenin de işbirliği içerinde yine aynı başarı ile tamamlanması temennileri dile getirildi. “Deniz ve Kıyı Suları Kalite Durumlarının Belirlenmesi ve Sınıflandırılması” projesinin 2011-2013 yılları arasında devam edeceği belirtilerek, proje kapsamında Avrupa Birliği uygulamaları konularında tecrübeli yabancı uzmanlarında çalışmalara katılacak olmasının önemi vurgulanmıştır.

Projeden beklenen çıktıları çerçevesinde Avrupa Birliği müktesebatının deniz ve kıyılarımızdaki yapılan uygulamalara aktarılması yönünde yol gösterici olacağı ve proje kapsamında hazırlanacak olan kirlilik haritalarının denizlerimizdeki mevcut durumun ortaya konulmasında çok faydalı bir araç olacağı belirtildi.

Avrupa Birliği’nde uygulamaları henüz başlamakta olan Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi kapsamında denizlerimiz için bir ön değerlendirme yapılacak olması, ilerideki uygulamalar için hazırlıklı olmamızı sağlaması açısından projenin öncülük ettiğine önemine işaret edildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır