Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sürmene-I Petrol Arama Platformunda incelemelerde bulundu

06 Aralik 2011
Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Karadeniz’de yürütülen petrol arama çalışmaları kapsamında Sürmene-I kuyusunda petrol arama faaliyetlerine devam eden Deepwater Champion petrol arama gemisi Genel Müdürümüz Sn. Recep ŞAHİN ve TPAO Genel Müdür Yardımcısı Sn. Ahmet ADANIR başkanlığında uzmanlardan oluşan bir heyetle ziyaret edilmiştir.  
 
Söz konusu ziyaret süresince Sürmene-I petrol kuyusunda devam eden petrol arama faaliyetleri, bu faaliyetlerin çevreye olan etkileri ve alınan tedbirler hakkında bilgi alınmış ve istişarelerde bulunulmuştur.
 
Deepwater Petrol arama gemisinin son derece modern bir gemi olduğu; hem çevresel hem de iş güvenliği açısından tüm tedbirlerin alındığı yerinde görülmüştür.
 
Arama faaliyetleri sırasında deniz dibi kazıları sonucunda ortaya çıkan dip atıkları yağ-su separatörlerinden ve öğütücü değirmenlerden (hammer mill) geçirilerek çevreye zararsız hale getirilmektedir. Kazıların etkin bir şekilde yapılması için kullanılan kazı çamurunun petrol türevlerinden oluşmasından dolayı çevreye yayılmasının önlenmesi için birçok önleyici tedbir alındığı tespit edilmiştir.

Acil müdahale planlaması ve hazırlıklı olma kapsamında söz konusu faaliyetle ilgili “Acil Müdahale Planı Hazırlanmıştır”. Bu plan kapsamında, açık denizde ve limanda olası bir petrol kirliliğine karşı müdahale edilmesi için arama gemisinde ve kıyı üssünde (shore base) konuşlandırılan acil müdahale ekipmanları (bariyerler, yağ toplayıcı ve tutucular v.b.)  yerinde incelenmiştir.
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır