Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Bakan Bayraktar Çevre Komisyonu Üyeleri ile bir araya geldi

08 Aralik 2011

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Çevre Komisyonu üyeleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

İller Bankası sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya, Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, komisyon üyesi milletvekilleri ve Bakanlık yetkilileri katıldı. Bakan Bayraktar konuşmasında, 12 Haziran seçimleri sonrası kurulan 61. Hükümette Bakanlıkların yeniden yapılandırılması sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapılandırıldığını belirterek,” Dünyanın gelmiş olduğu konjonktür ve Türkiye’nin son 10 yılda yakalamış olduğu gelişmişlik seviyesi, hem dünya ile entegre olma hem Avrupa Birliği’ne girme süreci içerisinde çevrenin ve şehirciliğin arz ettiği önem ve nüfusumuzun yaklaşık yüzde 76’sının şehirlerde yaşıyor olması sebebiyle Bakanlığımız, sadece şehirleri değil tüm yerleşim alanlarını realize etme, modernleştirme bakımından bir zorunluluk olarak kuruldu” dedi.

Bakanlığının teşkilat yapısına değinen Bakan Bayraktar şunları söyledi:

“Bakanlığımıza bağlı sekiz genel müdürlüğümüz, üçüncü şahıslara ve kamuya hizmet veren Yüksek Fen Kurulu Başkanlığımız, bağlı kuruluşumuz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü var. İlgili kuruluşumuz  İller Bankası İlbank olarak şekillendi. Yaklaşık 32 bin toplam personelimiz var. Bu çerçevede tabi 5 ay oldu, 6 Temmuz’da Bakanlığa atandım. Bu şekillenmemizi, Bakanlığın yapılanmasını büyük ölçüde tamamladık. İnşallah bundan sonra vatanımıza, milletimize daha güzel hizmetler yapmak üzere gayret edeceğiz. Bakanlığımız eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı kaidesiyle Çevre ve Orman Bakanlığı'nın çevre kanadı üzerine kuruldu. Bunun yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları’nın Tabiat Varlıkları bölümünü de almak suretiyle, yine Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bağlı olan zemin etütleri de Bakanlığımıza bağlı olarak görülmektedir. Bu dönemde coğrafi bilgi sistemlerine çok önem veriyoruz, Bakanlığımızın yürüteceği bir iştir.”

“Türkiye’nin geldiği nokta itibariyle, yaklaşık 20 milyon konut stokunun artık yenilenmesi zaruri hale gelmiştir “diyen Bakan Bayraktar şöyle devam etti:

“Türkiyemizin afetlerden en az zarar görmesi ve can kaybı olmaması için mutlaka ülkedeki bina stokumuzun, konut stokumuzun elden geçirilmesi lazım. Onun için yeni bir yasa taslağı hazırladık. Bunu Başbakanlığa takdim ettik.  İnşallah yakında Meclise gelecek, Komisyonumuza gelecek. Bu çok önemli, bugüne kadar Osmanlı’dan gelen hatta Osmanlı’nın öncesinden gelen mülkiyet hakkının dokunulmazlığı kaidesi içerisinde kentsel dönüşümleri layıkıyla yürütemedik. Birçok kanun çıktı. Tabi yasalar kadar irade ve kaynakta önemli. Zaten Bakanlığımızın ana eksenini, kaidesini, ana işini bu kentsel dönüşümler, deprem dönüşümleri oluşturuyor. Bunları hep birlikte başaracağız.”

Konuşmasının ardından komisyon üyelerine tek tek söz veren Bakan Bayraktar, milletvekillerinin sorularını da cevapladı.

Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre konusundaki faaliyetleri Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan bir film ile anlatıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır