Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

G20 ÜLKELERİ İLE EŞ ZAMANLI KIYI TEMİZLİĞİ YAPILDI

22 Mayıs 2023

Ülkemizin de içinde bulunduğu G20 ülkeleri, 2017 yılından beri oluşturulan “G20 Deniz Çöpleri Eylem Planı”nı takip etmekte ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirmektedir. Hindistan Dönem Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan G20 çalışmaları kapsamında 21 Mayıs 2023 tarihinde G20 ülkelerinde eş zamanlı olarak kıyı temizliği faaliyeti düzenlenmiştir.

Bahse konu faaliyet ülkemizde Bakanlığımız öncülüğünde, İstanbul ili Şile ilçesi Ala Plajı’nda Avusturalya, Endonezya ve Hindistan Başkonsoloslarının yanı sıra G20 ülke vatandaşları ve çevre gönüllülerinin de katılımıyla kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirilmiştir. Şile Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik, G20 ülkelerinin konsoloslukları, yerel idareler, sivil toplum kuruluşları ve çevre gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Ayrıca, G20 Dönem Başkanlığı'nı yürüten Bakanlığımızın öncülüğünde düzenlenen etkinliğe Hindistan Büyükelçiliği, Şile Belediyesi ve TURMEPA da destek vermiştir.

 

Şile’deki kıyı temizliği, “Küçük Bir Adım, Büyük Etkiler Doğurur” mottosuyla yapıldı

Söz konusu etkinlikte Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi KAYA, Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sayın Sudhi Choudhary ve Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp KARAHAN tarafından denizlerin temiz tutulmasına, plastik kirliliğinin önlenmesine dikkat çeken konuşmalar yapılmıştır. G20 kıyı temizliği sözü panosu imzalandıktan sonra atık sergisi ve fotoğraf sergisi gezilmiştir.

Son olarak, bütün katılımcılar ile birlikte Şile Ala Plajı temizlenmiş ve sağlıklı, temiz denizlerin yaşam için vazgeçilmez olduğu bilinciyle, deniz kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı gerektiği hususuna vurgu yapılmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır