Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

30 MART ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!

30 Mart 2023
30 MART ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNÜ KUTLU OLSUN!

“Sıfır Atık” kavramı, atıkların azaltılması ve döngüsel ekonominin teşvik edilmesi için sürdürülebilir bir çözüm olarak dünya çapında dikkat çekmektedir.

30 Mart’ın Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edilmesiyle tüm dünyanın katılım ve katkı sağlaması küresel bir akımın başlangıcı olması da çok büyük bir hayati öneme sahiptir.

Uluslararası Sıfır Atık Günü, farkındalığı artırmak ve atıkları azaltabilecek ve çevremizi koruyabilecek sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmek için bir fırsattır.

Sıfır atık yaşam modeli ile çevre ve halk sağlığını korumuş,  kaynakları verimli kullanmış, yeni iş alanları oluşturmuş, sera gazı emisyonlarını azaltmış, sürdürülebilirlik sağlamış, atık düzenli depolama alanlarına olan bağımlılığı azaltmış, sosyal toplum temelleri atılmış olacaktır.

Dünyamızın karşı karşıya kaldığı risk ve tehditlerin her biri ile mücadele etmenin en temel insani görevlerimizden biri olduğunun bilincindeyiz. Çevreyi korumak, farkındalık oluşturmak aynı zamanda bir zihniyet değişimini de gerektirmektedir.  

Dünyayı çocuklarımızdan miras aldığımız gerçeği ile sürdürülebilir çalışmalarımızı tüm paydaşlarımızla birlikte yerine getireceğimize ve ortak evimiz dünyamıza sahip çıkacağız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır