Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Paris’te Türkiye tarafından “Plastiksiz Bir Dünyaya Doğru” başlıklı program düzenlendi

30 Mayıs 2023
Paris’te Türkiye tarafından “Plastiksiz Bir Dünyaya Doğru” başlıklı program düzenlendi

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen Plastik Kirliliğinin Engellenmesi için kurulan UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) Hükümetlerarası Müzakere Komitesi’nin ikinci oturumunda Türkiye tarafından ”Plastiksiz Bir Dünyaya Doğru” başlıklı program düzenlendi.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, Plastik Kirliliği Hükümetlerarası Müzakere Komitesi Sekretaryası Başkanı Büyükelçi Gustavo Meza-Cuadra Velázquez ve Hükümetlerarası Müzakere Komitesi Plastik Kirliliği Sekreteri Jyoti Mathur-Filipp’in katılımlarıyla gerçekleşen programda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Müşavirleri Özge Tümöz Gündüz ve Yusuf Demirgül, Türkiye Çevre Ajansı ile komite delegeleri, bilim insanları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yer aldı.

Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Gülnur Aybet etkinliğe bir video mesaj ileterek plastik kirliliğinin sonlandırılması için atılan uluslararası adımların önemine vurgu yaptı. Aybet, mesajında Sıfır Atık konseptinin her geçen gün daha da önemli bir hale geldiğini dile getirdi.

Program kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Döngüsel Ekonomi ve Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Sadiye Bilgiç Karabulut, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik ve UNDP Türkiye Kimyasallar ve Atık Projeler Koordinatörü Meral Mungan Arda tarafından Türkiye’de plastik kirliliğiyle mücadele ve döngüsel ekonomi alanında yapılan çalışmalara ilişkin katılımcılara bilgi verildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır