Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği

02 Aralik 2013

Uygulamada yaşanan sıkıntılar dikkate alınarak “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği” ile  “Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği” birleştirilmiş, “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği" 30 Kasım 2013 tarih ve 28837 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelik değişikliği ile egzoz gazı emisyon ölçüm periyotları; Hususi ve resmi otomobiller, ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir, diğer motorlu taşıtlar, ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir olarak düzenlendi.

Yetkili servis istasyonlarına 31 Aralık 2016 tarihine kadar akreditasyon şartı getirildi. Ayrıca, benzin ve motorinin teknik özellikleri EPDK tarafından yayımlanan teknik düzenlemelerle uyumlu hale getirildi.

Egzoz gazı ölçüm istasyonlarına tabela zorunluluğu

Yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarının dışına konulan ve yanlış anlaşılmalara yol açan, "pul verilir, pul satılır" gibi ibareleri ortadan kaldırmak için; motorlu taşıt sahiplerinin görebileceği bir yere Bakanlıkça şablonu belirlenen   "Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm İstasyonu" ibaresi bulunan tabela asma yükümlülüğü getirildi. Bu yükümlülüğe uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanacak.

Ölçüm Personeli Sayısı

Yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyon sahibi,   istasyonda en az iki ölçüm personeli çalıştırma zorunluluğu getirildi.

Trafik Zabıtalarına Denetleme Görevi

Trafik zabıtası yaptığı denetimler sırasında taşıtların egzoz gazı emisyon ölçüm pulu olup olmadığını da denetleyebilecek.

Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır