Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Çevre, Kıyı Alanları Yönetimi, Sıfır Atık Çalıştayı Dalaman/Muğla’da gerçekleştirildi.

25 Nisan 2019
Çevre, Kıyı Alanları Yönetimi, Sıfır Atık Çalıştayı Dalaman/Muğla’da gerçekleştirildi.

Çevre, Kıyı Alanları Yönetimi, Sıfır Atık Çalıştayı Bakanlığımız koordinasyonunda İMEAK Deniz Ticaret Odası ve TURMEPA ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR’ın katılımı ile 14 Nisan 2019 tarihinde Muğla/Dalaman’da düzenlenmiştir. Çalıştaya Deniz Ticaret Odası, TURMEPA ile kurum ve kuruluş temsilcileri ve Muğla il teşkilat temsilcileri katılım sağlamıştır.

Çalıştayın açılış konuşmaları Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR, Muğla Valisi Sayın Esengül CİVELEK ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer KIRAN tarafından gerçekleştirilmiştir.

Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR konuşmasında;

Denizleri mavi vatan olarak gördüğümüzü belirterek denizcilik faaliyetlerinin kalkınma göstergelerinden biri olduğunu, bu yüzden denizleri tahrip etmeden koruma kullanma dengesi içerisinde, gelecek nesillere aktarılması gerektiğini vurguladı.

Kirliliğin sınır tanımadığı, kirlilik meselesinin uluslararası anlaşmalar ile yönetilmesi gerektiğini belirtilerek çevre meselesinde ortak hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Çevre Kanunu’nda yer alan cezalar ile ilgili olarak kasti olarak çevreyi kirletenlere acımamamız gerektiği ve 1 litre dahi olsa kirlilik kasıtlı ile denizi kirletenlerin cezası ağır olması gerektiğini belirtti.

Deniz kirliliğin kaynağının yüzde seksenin karasal kökenli olduğu ve plastik kirliliğinin artan şekilde gündemde olduğunu belirterek, Çevre Kanunu değişikliği ile poşetlerdeki kısıtlamaların yürürlüğe girmesi uygulaması ile denizlerde plastik kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlandığı söyledi.

Açılış konuşmalarını müteakiben sıfır atık, çevre cezaları ve Muğla ili Bütünleşik Kıyı Alan Yönetimi Planı başlıklarında üç grup altında katılımcılar biraraya gelmiştir. Konu başlıklarına ilişkin kurum, kuruluş ve üniversitelerden ilgili temsilcilerin tarafından sunumlar yapılarak ve uygulamaya yönelik fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Çalıştayın ikinci gününde Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Banu Behram KURAN, TURMEPA ve İMEAK Deniz Ticaret Odası yetkililerinin katılımı ile Sıfır Atık Eğitimi alan 550 öğrenciye Süleyman Şatır Anadolu Lisesinde düzenlenen tören ile sertifikaları dağıtıldı. Tören kapsamında öğrencilerin atıklardan oluşturdukları sıfır atık temalı bilim ve el sanatları sergisi, dans, tiyatro ve defile gösterisi beğeni ile izlendi

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır