Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

36. OLAĞANÜSTÜ KOMİSYONERLER TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

25 Nisan 2019
36. OLAĞANÜSTÜ KOMİSYONERLER TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Bilindiği üzere Karadeniz'de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Bükreş Sözleşmesi Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Karadeniz'e kıyısı olan altı ülke (Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Gürcistan) temsilcileri tarafından imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeye istinaden sözleşmenin karar organı niteliğinde olan Karadeniz Komisyonu 6 ülkenin üst düzey yetkililerinden müteşekkil olup her yıl, mutat olduğu üzere toplanmaktadır.

Bükreş Sözleşmesi 36. Olağanüstü Komisyonerler Toplantısı, Sözleşmeye taraf olan 6 ülkenin Komisyonerlerinin katılımı ile 17-18 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’ da gerçekleştirilmiştir. Bükreş Sözleşmesinin Dönem Başkanlığı 1 yıllığına Türkiye’ye geçmiş olup Komisyon Başkanı adına Ülkemizi söz konusu toplantıda Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Banu Behram KURAN temsil etmiştir. 

36. Olağanüstü Komisyonerler Toplantısında Bükreş Sözleşmesi Sekretaryası iç dokümanları, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan Bakanlar Toplantısı ve 2018-2019 Bütçesine ilişkin hususlar ele alınmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır