Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Sıfır Atık Özel Oturumu düzenlendi

31 Mart 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğinin özel davetlisi olarak BM Genel Kurulundaki Sıfır Atık Özel Oturumuna katıldı.

BM Genel Kurulundaki Sıfır Atık Özel Oturumu'nda yaptığı konuşmada, “Türkiye olarak küresel hiçbir meseleye kayıtsız kalmadığımız gibi çevre sorunlarında da çözümün bir parçası olma kararlığımızı sürdürüyoruz” diyen Sayın Emine Erdoğan Sıfır Atık Projesi ile büyük dönüşümlerin başlatabileceğini vurguladı.

Sayın Emine Erdoğan, başta köklü medeniyetlerin beşiği Anadolu kültürü olmak üzere, her kültürün köklerinde tabiatla uyumlu yaşamın farklı örneklerinin bulunduğuna işaret ederek, “Sıfır atık tohumunu hangi vicdana ekersek ekelim, mutlaka yeşereceğine inanıyorum. Yeter ki ortak bir vicdan ve akıl pusulasıyla hareket edelim” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile imzaya açtıkları küresel taahhüt belgesinin sıfır atık uygulamasının kurumsallaşması yolunda önemli bir adım olduğunu hatırlatan Sayın Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemizde başlattığımız bu hareketin dünyaya model teşkil edecek seviyeye gelmesinden ve BM çatısı altında güçlü bir politikaya dönüşmesinden bir sıfır atık gönüllüsü olarak büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Elde edilen bu başarı, makro ölçekte politikalar geliştiren, duyarlı siyaset yapıcıları kadar atıklarını azaltan ve evindeki atıkları geri dönüşüme kazandıran sorumlu insanlarındır."

EMİNE ERDOĞAN, SIFIR ATIK DANIŞMA KURULUNUN BAŞKANLIĞINI ÜSTLENECEK

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Genel Kurul salonundaki Sıfır Atık Özel Oturumu’nda, "Hayati öneme sahip olan sıfır atık konusunda Türk hükûmeti ve Emine Erdoğan'ın liderliğine saygı duyduğumu ve takdir ettiğimi belirtmek istiyorum" dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, "Ülkeler, ulusal düzeyde Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Türkiye'nin yürüttüğü Sıfır Atık Projesi gibi örneklerden ilham almalı. Bu bağlamda, sıfır atık alanında seçkin kişilerden oluşacak bir Danışma Kurulunu kuracağımı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Hanımefendi Emine Erdoğan'a da bu Kurulun başkanlığını yapmayı kabul ettiği için teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Guterres, Danışma Kurulunun başarılı ulusal ve yerel sıfır atık girişimlerinin hikayelerini paylaşacağını söyledi.

Son olarak tüketicilerin de çok daha sorumlu davranmaları gerektiğinin altını çizen BM Genel Sekreteri Guterres, "Hepimiz günlük olarak satın aldığımız ürünlerin kaynağını ve etkilerini düşünmeli ve onları nasıl elden çıkardığımızı gözden geçirmeliyiz" uyarısında bulundu.

ULUSLARARASI SIFIR ATIK GÜNÜ

BM Genel Kurulu, 14 Aralık 2022'de Türkiye'nin ana sunucusu, 105 ülkenin de ortak sunucu olduğu "sıfır atık" kararını oydaşmayla kabul etmiş ve Genel Kurulun bu kararıyla 30 Mart, “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edilmişti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır