Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği güncellenmiştir.

18 Ocak 2023

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 12.01.2023 tarihli ve 32071 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
 
Mevcut Yönetmeliğin uygulanmasından kaynaklanan sorunların giderilmesi, atık yağ toplama miktarlarının arttırılması ve atık yağların yönetiminin daha etkin hale getirilmesi amacı ile Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yönetmelik değişikliği ile madeni yağ üreticilerinin, atıktan elde edilmiş baz yağın üretimde kullanılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması amacıyla gereken süre göz önünde bulundurularak sektörel talepler doğrultusunda, 2022 yılında başlaması planlanan atıktan elde edilmiş baz yağın madeni yağ üretiminde kullanım zorunluluğu 2023 yılına ötelenmiş, üretimde kullanılacak atık yağdan elde edilmiş baz yağ oranları revize edilmiştir.

Atık yağların taşınmasının ekonomik hale gelebilmesi adına araçtan araca atık yağ transfer edilmesine ilişkin hüküm getirilmiş ve bir yıllık süre tanınmıştır.

Yönetmelik kapsamında yapılan deneme üretimi takviminde Bakanlıkça uygun bulunması halinde iki tesis arasında yer değişikliği yapılmasına imkan tanınmış, belirlenen süre içerisinde deneme üretimine katılım sağlanmaması durumunda varsa mevcut çevre lisansının sonlandırılacağı hüküm altına alınmıştır.

Güncellenmiş yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.
 Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır