Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Atık Su Arıtma Tesislerinin İnşası ve İşletilmesinde Kamu Özel Sektör İşbirliğinin (KÖİ) Araştırılması Projesi Kapanış Toplantısı yapıldı.

05 Aralık 2018
Atık Su Arıtma Tesislerinin İnşası ve İşletilmesinde Kamu Özel Sektör İşbirliğinin (KÖİ) Araştırılması Projesi Kapanış Toplantısı yapıldı.

Bakanlığımız koordinasyonunda İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yürütülen “Atık Su Arıtma Tesislerinin İnşası ve İşletilmesinde Kamu Özel Sektör İşbirliğinin (KÖİ) Araştırılması Projesi”nin Kapanış Toplantısı 26 Kasım 2018 tarihinde Bakanlığımız Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Söz konusu kapanış toplantısı, Bakanlığımız Merkez Birimleri, proje koordinatörü kurum olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İlbank A.Ş, Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlükleri, ulusal ve uluslararası finans ve yatırım kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan geniş bir katılımcı grubu ile gerçekleştirildi.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden Genel Müdür Yardımcısı Sayın Recep AKDENİZ ile İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Erdem GÖRGÜN’ün açılış konuşmalarının ardından proje ekibi tarafından proje kapsamında yapılan çalışmalar ve projenin sonuçları hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Sayın Recep AKDENİZ yaptığı konuşmada, Bakanlığımız 2023 stratejik hedefi olan tüm belediye nüfusunun atıksu arıtma tesisi hizmetinden faydalanıyor olabilmesi amacıyla, yeni yapılması gereken atıksu arıtma tesisleri ile mevcut arıtma tesislerinin mevzuata uygun olarak işletilmesinde KÖİ modelinin bir alternatif olarak önemine vurgu yapmış ve ülkemizdeki atıksu yönetimi konusunda yapılan çalışmalardan bahsetmiştir.

Proje koordinatörü Prof. Dr. Erdem GÖRGÜN sunumunda, atıksu arıtma tesislerinin yapımı ve işletilmesinde yaşanan sorunları, bu çerçevede KÖİ’nin sağlayacağı faydaları belirterek projede yapılan çalışmaları ve proje çıktılarını paylaşmıştır. Proje ekibinden Dr.Eyüp Vural AYDIN tarafından yapılan sunumda, Türkiye ve Dünya’dan KÖİ örnekleri verilerek, yerel yönetimler açısında KÖİ’nin faydaları anlatılmıştır. Dr. Çağdaş Evrim Ergün tarafından yapılan sunumda ise proje sonucunda gerçekleştirilmesi planlanan mevzuat düzenlemeleri hakkında bilgi verilmiştir.

Toplantı, katılımcıların soruları cevaplanarak ve bundan sonra yapılacak çalışmalara ilişkin değerlendirme yapılarak tamamlanmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır