Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

“Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” 3. Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi

11 Ağustos 2022
“Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” 3. Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi

Eşsiz doğal güzelliklere, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olan Van Gölü’nün korunarak sürdürülebilir kullanımının sağlanması ve bölgede çevre koruma bilincinin arttırılması amacıyla, Sayın Bakanımız Murat KURUM’un talimatlarıyla Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülmekte olan Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında gelişmelerin, uygulamada karşılaşılan sorunların ve çözüm yollarının değerlendirilmesine yönelik olarak 1-4 Ağustos 2022 tarihleri arasında, Bitlis ilinde 3. koordinasyon toplantısı ve havza genelinde incelemeler gerçekleştirilmiştir.


Bitlis Valisi Sn. Oktay ÇAĞATAY’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. Gülşen ORHAN, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sn. Eyyüp KARAHAN; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bitlis ve Van İl Müdürleri, İlbank Van Bölge Müdürü, Bitlis ve Van İllerinin havzada yer alan ilçelerin belediye başkanları, Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü, üniversite rektörleri, Tatvan Liman Başkanı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ve Genel Müdürlüğümüz personelinin katılımı ile 2 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen 3. Koordinasyon Toplantısında, eylem planının uygulanmasına ilişkin güncel durum aktarılmış, tüm paydaşların soruları ve önerileri alınmıştır.


Söz konusu tarihler arasında ayrıca;
•    Van Gölü Havzasında yer alan Atıksu Arıtma Tesislerinde incelemeler yapılmıştır.
•    Van ilinde devam eden dip tarama çalışmasında incelemeler yapılarak, başlatılacak olan ikinci etap dip tarama bölgesinde değerlendirme çalışması yapılmış,
•    Tatvan’da başlatılacak olan dip tarama çalışması ile iliği hazırlıklar yerinde incelenmiş,
•    Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında yürütülen çalışmaların uygulama programında belirlenen zamanlamaya uygun olarak devam etmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır