Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Üst Düzey Su, İklim ve Sağlık Konferansı İtalya'da gerçekleştirildi

26 Kasım 2012

İtalya Çevre, Arazi ve Deniz Bakanlığı ile Doğu Avrupa için Bölgesel Çevre Merkezi (REC)’nin Birinci Uluslararası Kalkınma, Çevre ve Sağlık Forumu" çerçevesinde ortaklaşa düzenlediği “Su, İklim ve Sağlık” konulu üst düzey Konferans 22-24 Kasım 2012 tarihinde İtalya'nın Arezzo kentinde gerçekleştirildi.

Konferansta insan sağlığını tehlikeye atan kritik çevre faktörleri, risk analizi yapmanın zorlukları, başlıca politika araçları ve müşterek eylemler konuları üzerinde durularak,  çevre ve sağlık konularında uluslararası bir diyalog fırsatı oluşturulması hedeflendi.

Konferansa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş ile birlikte İtalya Çevre, Arazi ve Deniz Bakanı Dr. Corrado Clini, İtalya Sağlık Bakanı Renato Balduzzi, Gürcistan eski Çevre Koruma Bakanı George Zedginidze, Sırbıstan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Milos Jevtovic, Arnavutluk Çevre, Orman ve Su Bakanı Fatmir Mediu, REC İcra Müdürü Martha S. Bonifert ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa sorumlusu Zsuzsanna Jakap’ın yanı sıra ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, WHO, UNEP, UNECE ve REC uzmanları katılım sağlayarak katkıda bulundular.

Konferansta yaptığı konuşmada Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş su, iklim ve sağlık başlıkları altında ülkemizde yapılan “Risk Yönetimi, Bilim ve Politika” kapsamındaki çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

Baş ayrıca konuşmasında insanoğlunun karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden birisi olan iklim değişikliğinden etkilenecek su ve sağlık konularını birlikte ele alan bu Konferansın organize edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, İklim değişikliğinin etkileri konusunda planlama yapılmasının ve bunlardan kaynaklanan risklerin yönetilmesinin, ülkelerin ekonomik büyümelerinin sürdürülebilirliği adına önemli olduğuna değindi. Mehmet Baş görüş alış-verişleri yapmak, tecrübe ve deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla ikili görüşmelerde de bulundu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır