Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Türk-Alman Biyogaz Projesinde imzalar atıldı

30 Eylül 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nın işbirliği ile yapılan, Almanya Uluslararası İşbirliği Kurumu’nca örnek biyogaz projesi seçilen Çiçekdağı İlci Tarım İşletmesi Biyogaz Tesisi’nde imzalar atıldı.

Törende konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, ülkemizde tarımın gelişmesi ve hayvancılığın büyümesinin beraberinde atık sorunu da getirdiğini ve değerlendirilemeyen organik atıkların biyogaz üretiminde kullanımı sonucunda elde edilebilecek elektrik enerjisinin ülkemiz elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık % 6’sını karşılayacak durumda olduğunu ifade ederken bu kapsamda biyogaz tesislerinin yaygınlaşmasını hedefleyen projenin önemine değindi.

Törenin ardından Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, Elmadağ’da bulunan Çözüm Endüstri A.Ş’de atıktan türetilmiş yakıt uygulamaları ile Baştaş Çimento Fabrikasında gerçekleştirilen atıkların ek yakıt olarak kullanılması yönündeki uygulamaları yerinde inceledi. Mehmet Baş daha sonra Ankara Lalahan’da bulunan Engin Geri Kazanım Atık Yağ Geri Kazanım Tesisinde incelemelerde bulundu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır