Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Muhtarlar çevre çalışmalarına başladı

12 Kasım 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Yüzme Öğrenelim; Temiz Denizlerimizde Yüzelim projesine katılan muhtarlar halkı çevre konusunda bilinçlendirmek için çalışmalara başladı.

Köy muhtarlarında çevre bilincinin oluşturulması ve bu yolla köylülerimizin doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması konusunda duyarlılık kazanmasının hedeflendiği Yüzme Öğrenelim: Temiz denizlerimizde yüzelim projesinin birinci etabı 07-13 Ekim 2012 tarihlerinde, Antalya İlinde yapılmıştı. Projeye 26 kıyı ilimizden, çevre konusunda duyarlı ve başarılı çalışmaları olan birer köy muhtarı katılım sağlamıştı.

Projenin ikinci etabında katılımcı muhtarlar tarafından çevre konusunda edindikleri bilgileri paylaşmaları ve böylece çevre bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla köylerinde düzenlenecek olan toplantılardan ilki Zonguldak İli, Devrek İlçesi, Çaydeğirmeni Beldesi’ne bağlı Bük Köyü’nde düzenlendi. Toplantıya Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanı Murat Turan ve Bakanlık temsilcilerinin yanı sıra Çaydeğirmeni Belediye Başkanı ile Zonguldak İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Hasan Öztürk da katıldı.

Toplantıda, Bük Köyü halkına projenin katılımcısı olan Muhtar Tuncay İnam Antalya’da edindiği bilgi ve tecrübelerini aktarırken Bakanlık temsilcileri tarafından Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce çevrenin korunmasına yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapıldı. Programın sonunda Bük Köyü halkına Bakanlık tarafından hazırlanan hediyeler verildi.

Çevre bilinci ve farkındalık oluşturma faaliyetleri kapsamında, katılımcı muhtarlar tarafından edinilen bilgi ve tecrübelerin köylerinde yaşayan vatandaşlara aktarılacağı bilinçlendirme toplantıları devam edecek.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır