Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

MARMARA DENİZİ’NDE ORTAYA ÇIKAN MUSİLAJ KİRLİLİĞİNİN GİDERİLMESİ AMACIYLA MARMARA DENİZİ EYLEM PLANI’NIN UYGULANMASINA İLİŞKİN GENELGE YAYIMLANDI.

09 Haziran 2021

MARMARA DENİZİ’NDE ORTAYA ÇIKAN MUSİLAJ KİRLİLİĞİNİN GİDERİLMESİ AMACIYLA MARMARA DENİZİ EYLEM PLANI’NIN UYGULANMASINA İLİŞKİN GENELGE YAYIMLANDI.

Marmara Denizi’nde ortaya çıkan ve doğal yaşamı etkileyen afet niteliğinde ki müsilaj kirliliğinin giderilmesi amacıyla, Bakanlığımız koordinasyonunda, Marmara Denizi Havzası’nda yer alan Valilikler, Yerel Yönetimler, ilgili Kurum/Kuruluşlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve akademisyenlerin katılımlarıyla Marmara Denizi Eylem Planı hazırlanarak, 06.06.2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Kirliliğin giderilmesine yönelik çalışmaların, etkin ve koordineli bir şekilde yürütülmesinin temin edilmesi amacıyla, Bakanlığımızca 07.06.2021 tarihli ve 2021/12 sayılı Marmara Denizi Eylem Planı’nın Uygulanmasına ilişkin Genelge yayımlanmıştır.

2021/12 sayılı Genelge uyarınca: müsilajın giderilmesine ve bertaraf edilmesine yönelik çalışmalarını koordineli bir şekilde en üst seviyede Valiliklerin koordinasyonunda, sorumlu kurum/kuruluşlar, yerel yönetimler, birlikler ve STK’lar katılımları ile yürütülmesi ve personel, makine, ekipman ve benzeri tüm imkanları ile çalışmalara destek verilmesi talimatlandırılmıştır. Çalışmaların yönlendirilmesi içinde;

  1. Tüm çalışmaların izlenmesi, kontrolü ve denetimi Bakanlığımızca yürütülecek olup bunun için, Bakan Yardımcımız Başkanlığında İstanbul’da Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezi oluşturulacaktır.
  2. İl bazında yapılan ve yapılacak çalışmaların yürütülmesi ve koordinasyonun sağlanması için Valiliklerde Vali başkanlığında Koordinasyon Merkezi oluşturulacaktır.

Genelge için; Tıklayınız

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır