Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Marmara Bölgesinin Hava Kalitesi Avrupa Standartlarına çıkarılıyor

03 Kasım 2011

İstanbul’da 2 Kasım 2011 tarihinde“Trafik Kaynaklı Emisyonların Hava Kalitesi Üzerine Etkileri” konulu uluslararası seminer düzenlendi.

Birçok ulusal ve uluslararası araştırma; hava kalitesinin insan sağlığı üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yaşam süresinin kısalmasına, yaşam kalitesinin düşmesine ve sağlık harcamalarının artmasına neden olan birçok akut ve kronik akciğer rahatsızlığının temelinde, olumsuz hava koşulları başlıca faktör olarak göze çarpmaktadır. Tüm bu sorunlar yetkili makamların, Temiz Hava Politikalarını oluşturmalarında önemli bir çıkış noktası olmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha kaliteli hava için yeni bir proje başlattı.

AB müzakereleri çevre faslı çerçevesinde başlatılan projenin ilk ayağını Trafik Kaynaklı Emisyonların Hava Kalitesi üzerine Etkileri konusu oluşturuyor.

Konu ile ilgili düzenlenen seminerde çevre ve şehircilik bakanlığı Çevre Yönetimi genel Müdürlüğü, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra Alman ve Avusturyalı uzmanlar mevcut yasal mevzuatın AB Standartlarına uyumlaştırılması adına Almanya ve Türkiye’den örnek vakalara ilişkin bilgiler aktardı. Seminer, AB ve Türkiye eş-finansmanlı “Marmara Bölgesinde Hava Kalitesi Alanında Kurumsal Yapılandırma“ Eşleştirme Projesi çerçevesinde gerçekleştirildi.

Marmara Bölgesine 39 Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Kurulacak

Toplantıya, Marmara Bölgesindeki 11 ilden yaklaşık 70 katılımcı iştirak etti. Marmara temiz Hava Merkezi yakın gelecekte Bölgesel Hava Kalitesi İzleme Ağı kurup, işletmeye başlayacak. Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürü Yrd. Doç Dr. Ali Deniz öncelikli görevlerinin veri tabanının iyileştirilmesi olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti;

“Önümüzdeki yıl Marmara Bölgesinde toplam 39 adet Hava Kalitesi İzleme istasyonu kuracağız. Bu, Hava Kalitesinin mevcut durumunu daha iyi tayin etmek, gerekli önlemleri almak ve gelişmeleri kaydetmek adına önemli bir önkoşuldur.” Ayrıca Marmara Bölgesinde kurulacak bu Bölgesel Ağ, 2014 yılına kadar Türkiye’nin diğer bölgelerine kurulacak olan 7 ayrı Temiz Hava Merkezi için de öncü olacaktır.

Hava kalitesi konusunda Avrupa Standartlarının yakalanması ve Çevre Teknolojilerine yatırım hem Hava Kalitesinin iyileştirilmesine hem de ekonomik gelişmeye katkı sağlayacak. Seminerde Marmara Bölgesinde Hava Kalitesinin arttırılması için önümüzdeki yıllarda atılması gereken adımlar da ele alındı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır