Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Karayolu Taşıtlarının Kirleticilik Tespiti Projesi Açılış Toplantısı 25 Eylül 2018 Tarihinde Ankara'da Yapıldı.

05 Ekim 2018
Karayolu Taşıtlarının Kirleticilik Tespiti Projesi Açılış Toplantısı 25 EYLÜL 2018 Tarihinde Ankara'da Yapıldı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2018 yılı yatırım programına alınan Hava Emisyonlarının Yönetimi Projesi altında “Karayolu Taşıtlarının Kirleticilik Tespiti” başlıklı projenin Açılış Toplantısı 25.09.2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Şehirlerimizde önemli bir kirlilik kaynağı olan trafik emisyonlarının azaltılması amacıyla kirletici vasfı yüksek araçların yerini yeni nesil teknolojili çevre dostu araçlara bırakmasına yönelik ihtiyaç analizi yapılarak finansal teşvik mekanizmalarının ortaya konulması amacını hedefleyen proje kapsamında mevcut trafik parkı araçların tip, yaş, silindir hacmi, motor teknolojileri vb. kriterlere göre analiz edilerek,  ömrünü tamamlamış araçların hurdaya çevrilmek üzere kabul edildiği tesislerin sayıları ve kapasiteleri, ilgili yasal mevzuat, süreçte yaşanan sıkıntılar ortaya konulacak.  Yine proje kapsamında, mevcutta araçlara uygulanan vergilendirme sistemi ve/veya alınan her türlü ücretler ve özellikle AB ülkelerinin araç parkında yaş ortalaması, sıklıkla kullanan motor teknolojileri, özellikle AB ülkelerinde araçlara uygulanan vergiler ve/veya alınan ücretler ve araçların trafikten çekilmesine ilişkin yurtdışında uygulanan teşvik örnekleri araştırılacak. Araçların trafikten çekilmesine yönelik senaryolar oluşturularak araç sayısı için yeni alınacak araçlar da dikkate alınarak uzun vadeli bir projeksiyon yapılacak ve araçların trafikten çekilmesi için vatandaşa verilecek teşviklere ilişkin finansal mekanizma önerilecek. Proje aynı zamanda yazılı ve görsel materyaller ile halkın farkındalığını arttırmayı da amaçlıyor.

25 Eylül 2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesinde yapılan Açılış Toplantısı, Proje Yürütücüsü olan Prof. Dr. Gülen GÜLLÜ’nün yaptığı açılış konuşması ile başladı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Candan GÖKÇEOĞLU, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yahya KESİMAL ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özcan Yıldırım GÜLSOY konuşmalarını yaptı. Toplantının diğer kısımlarında proje çalışmalarına ilişkin proje ekibi tarafından bilgiler verildi. Açılış toplantısına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarının yanısıra İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Üniversiteler, Belediye temsilcileri katıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır