Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Karadeniz Günü Çevresel Etkinlikleri Trabzon'da kutlandı

06 Kasım 2012

Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Uluslararası Karadeniz Günü etkinlikleri bu yıl Trabzon’da gerçekleştirildi.

Her yıl 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak taraf ülkelerin temsilcilerinin bir araya gelmesi ile kutlanıyor. Ayrıca taraf ülkelerde çeşitli yerel etkinlikler düzenlenerek Karadeniz’in korunması ile ilgili yapılan çalışmalar paylaşılıyor ve konu ile ilgili farkındalığın arttırılması amaçlanıyor.

Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Türkiye) tarafından imzalandı.

Bu Sözleşme altında, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde imzalanırken, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenen Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edildi.

Bu sebeple, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Ekim 2012 Karadeniz Günü Çevresel Etkinlikleri ve Kamunun Bilinçlendirilmesi organizasyonu kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kültür Merkezi’nde ve Akçaabat İlçesi Akçakale Plajı’nda çevre bilincinin arttırılması amacıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Söz konusu etkinliklerin ilk gününde Karadeniz’in korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için gerçekleştirilen çalışmaların ve uygulamaların değerlendirileceği sunumlara yer verilirken, ikinci gün kamunun bilinçlendirilmesi, kirliliğin önlenmesi çalışmalarına halkın katılımının sağlanması amacıyla İlköğretim öğrencilerinin de yer aldığı Akçaabat İlçesi Akçakale sahilinde Plaj Temizliği Etkinliği gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinliğe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar, Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin ve Trabzon Belediye Başkan Yardımcı Ergin Bayrak‘ın yanı sıra Karadeniz Bölgesi kıyı illerimizde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, Belediyeler, Üniversite temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Etkinlikte konuşan Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, çevre bilincinin arttırılmasının öneminden ve bu konuda öğrencilerin teşviki için “çevreci öğrenci” kartının hazırlanmasının planlandığından bahsederek Karadeniz deniz ve çevresi kirliliğinin önlenmesi için verdikleri katkıdan dolayı sivil toplum örgütlerine, belediyelere, üniversitelere, ilgili tüm kurum-kuruluşlara teşekkür etti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır