Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

İZMİR İLİ FOÇA İLÇESİNDE KİRLİLİĞE NEDEN OLAN GEMİ BULUNMUŞTUR

11 Eylül 2018

İzmir İli Aliağa İlçesi Nemrut Körfezi Bölgesinde deniz kirliliği olduğu bilgisi 31.08.2018 tarihinde Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaştırılmıştır.

İl Müdürlüğümüzce olay yerine gidilerek kıyıdaki kirliliğin temizlenmesi için deniz kirliliğine müdahale konusunda yeterliliği bulunan iki firma (UZMAR Denizcilik ve MARTI Çevre Hizmetleri Ltd. Şti.) görevlendirilmiştir.

Bu çerçevede kirliliğe müdahale çalışmaları devam etmekte olup,  kaba kirlilik giderilmiştir. İnce temizliğin ise 1 hafta daha süreceği tahmin edilmektedir. Deniz suyundan alınan numunenin içerik analizi yaptırılmış olup, kirliliğin fuel oil yakıttan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Kirliliğin türünün tespitinin ardından kirletenin tespiti amacıyla fuel oil yakıt kullanan ve bölgede olay günü bulunan gemiler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da katkılarıyla tespit edilmiştir. Bu gemilerin yakıt tanklarından numune alınarak, parmak izi analizi yapılmak üzere TÜBİTAK/MAM’a gönderilmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı VTS (Gemi Takip Sistemi) görüntüleri ve uydu görüntülerine göre 29.08.2018 tarihinde Tavşanlı Adası civarında demirli olan Harrier isimli 38282 Grostonluk Palau Bayraklı kuruyük gemisinin öğle saatlerinde kirliliğe neden olduğu tespit edilmiştir. Bahse konu tespitler, TÜBİTAK/MAM analiz sonuçları ile de teyit edilmiştir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır