Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Eğitim Projesi (İklimiDUY) kapanış etkinliği gerçekleştirildi.

11 Ekim 2021

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM EĞİTİM PROJESİ

Ocak 2020’de başlayan, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında desteklenen T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Eğitim Projesi (İklimiDUY) tamamlandı.

Proje kapsamında İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu üyesi kuruluşların ve belediye personellerinin iklim değişikliğine uyum konusunda kapasitelerinin geliştirilmeleri amaçlandı. 

İKLİMİDUY PROJESİ

Proje kapsamında İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu (İDHYKK) üye kurum ve kuruluşlarının personelleri için iklim değişikliğine uyum alanında 4 ayrı beşer günlük toplamda yirmi (20) günlük eğitim gerçekleştirildi. Buna ek olarak bu eğitimlerin ilk ikisi toplamda 10 gün olmak üzere belediye personelleri için tekrar organize edildi. Bu eğitimler için hazırlanan eğitim ders meteryalleri 4 ayrı kitap olarak hazırlanmış, tasarlanmış ve basılmıştır. İngilizce/Türkçe İklim Değişikliğine Uyum Terimler Sözlüğü proje kapsamında hazırlanan bir diğer değerli çıktı olmuştur. Proje faaliyet bilgilerine ve tüm çıktılarına https://www.iklimiduy.org/ websitesinden ulaşmak mümkündür. Proje instagram, facebook, twitter ve linkedin sosyal medya hesaplarından da takip edilebilinir.  

KAPANIŞ ETKİNLİĞİ

Projeye ilişkin çıktıların paylaşılacağı Kapanış Etkinliği 23 Eylül 2021 tarihinde Ankara HiltonSA Otel’de hibrit etkinlik olarak gerçekleştirildi. Açılış Konuşmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ve AB Mali Yardımları Dairesi Başkanı IPA Direktörü Dr. İsmail Raci Bayar’ın yaptığı Kapaniş etkinliğinde proje sonuçlarının paylaşılmasının ardından proje eğitmenleri “İklim Değişikliği Uyum Politikaları ve Türkiye Uygulamaları” konusunda bir panel sunumu gerçekleştirdi. Öğleden sonraki bölüm, Güven İslamoğlu’nun Doğadan Bakınca İklim Değişikliği” konulu sunumu ile başlayıp, Eskişehir, İzmir, Gaziantep ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinin katılımları ile “Yerel Yönetimlerin İklim Değişikliğine Uyum Çabaları” konusuna ilişkin panel sunumu ile tamamlandı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır