Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

İklim Değişikliği Edirne Çalıştayı yapıldı

06 Kasım 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda yürütülen “İklim Değişikliğinin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalığın Geliştirilmesi Projesi”nin ilk çalıştayı Edirne’de düzenlendi.

Türkiye’nin kentsel, kırsal ve kıyı alanlarında iklim değişikliği risklerinin yönetimi, ulusal ve bölgesel kuruluşlarda kapasite geliştirilmesi, kamuoyunu ikim değişikliğinin etkileri ve uyum konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan çalıştaya Vali Yrd. Mustafa Ergün, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından mühendisler, konunun uzmanı personel, akademisyen ve yerel temsilciler katılım sağladı.

Proje çerçevesinde 15 Kasım’da İzmir’de, 29 Kasım’da Trabzon’da ve 6 Aralık’ta Konya’da gerçekleştirilecek olan çalıştayların ana amacı yerel otoritelerin, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, öğrencilerin kendi coğrafi bölgelerinde hissettikleri iklim değişikliğinin etkilerini tespit etmek, bölgesel olarak öncelik alanlarını saptamak ve önerilerini almak.

Çalıştaylardan elde edilecek veriler ve mevcut kaynaklar değerlendirilerek İlkokul 7. Sınıf öğrencileri, öğretmen adayları ve öğretmenler için düzenlenecek olan bilim kampları için hazırlık çalışmaları tamamlanmış olacak.

Proje kapsamında, okullarda iklim değişikliği konulu kompozisyon ve resim yarışmaları düzenlenmesi, kampanyayı tamamlayıcı kısa kamu spotları hazırlanması ve hazırlanan bu spotların televizyon kanallarında veya sosyal ağlarda yayınlanmasının sağlanması, hedef kitlelere göre çeşitlendirilmiş iklim değişikliği ile mücadele ve uyum için örnek davranışların oluşturulmasında alınabilecek bireysel önlemleri içeren materyallerin tasarlanması ve basılı hale getirilmesi, İklim değişikliği ve uyum konusunda yapılan çalışmaların ulusal ve yerel medyada doğru zamanda, doğru ve etkin bir biçimde yer almasının sağlanması vb çalışmalar iklim değişikliğinin etkileri ve uyum konusunda farkındalık bilincinin oluşturulması amacı ile planlanan diğer faaliyetler arasında yer alıyor.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır