Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi Kapanış Konferansı Gerçekleştirildi

07 Şubat 2020
İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi Kapanış Konferansı Gerçekleştirildi

Türkiye'de iklim değişikliği ile mücadelenin güçlendirilmesi için kamuoyu farkındalığı ve paydaş kapasitesinin arttırılması amacıyla, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve faydalanıcı kurumu Bakanlığımız olan “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi” yürütülmüştür.

14 Ağustos 2017 tarihinde başlayan ve uygulama süresi 30 ay olan projenin kapanış toplantısı 05 Şubat 2020 tarihinde Sheraton Ankara Otel'de gerçekleştirildi. Etkinlik Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkan Vekili Angel Gutierrez Hidalgo de Quintana, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan,  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci’nin protokol konuşmaları ile başladı.

Yaklaşık 500 kişinin katılım sağladığı konferansa, kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşların Türkiye ofislerinin temsilcileri tarafından yoğun ilgi gösterildi.

İklim değişikliğiyle mücadelede kamuoyu farkındalığı ve bilincinin geliştirilmesinin önemini vurgulayan Genel Müdür Yardımcımız Sebahattin DÖKMECİ, Bakanlığımızın bu amaçla çok önemli faaliyetler yürüttüğünü anlattı. Belediyelerin iklim değişikliği eylem planının hazırlanmasına yönelik yönetmelik çalışmalarını da sürdürdüklerini ifade eden Dökmeci, ekimde başlatılan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Türkiye'de Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, Türkiye'nin İklim Değişikliği Uyum Stratejisi ve Eylem Planı'nın güncelleneceğini bildirdi.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde:

  • Ankara Öğrenci Korosu Gösterisi
  • Mert Fırat’la Ulusal İklim Değişikliği Eğitim Seferberliği Paneli
  • Hibe Projeleri Tanıtım Filmleri Gösterimi
  • Türkiye İklim Değişikliği İletişim Strateji ve Planı Sunumu
  • Hibe Projeleri Çoklu Oturum Paneli gerçekleştirildi.

Projenin en önemli faaliyetlerinden biri olan hibe programı kapsamında 27 ilde yürütülen 37 projeye toplam 3 milyon 500 bin Avro fon sağlandı; 714 bin kişiye doğrudan ulaşıldı. 13 Büyükşehir Belediyesi, 11 Üniversite, 9 yerel kamu kurumu ve 4 Sivil Toplum Kuruluşu ile yenilenebilir enerji uygulamalarından, yeşil altyapı planlamaya, ormancılık ve ağaçlandırma çalışmalarından strateji ve eylem planları hazırlanmasına kadar pek çok alanda yürütülen hibe projeleri ile yerel çabalar desteklendi.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır