Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Havası en temiz illlerimiz...

22 Şubat 2012

Havası En Temiz İllerimiz Muş ve Gümüşhane

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü 2011 yılı Hava Kalitesi İzleme verilerini yayınladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’nin hava kalitesini düzenli olarak takip ediyor ve hem Bakanlık web sayfasından hem de Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sayfasından istatistikî verileri kamuoyu ile paylaşıyor.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre geçen yıl en düşük Partiküler Madde (PM10) ortalaması Muş istasyonunda, en düşük Kükürtdioksit (SO2) ortalaması ise Gümüşhane istasyonunda ölçüldü.

2011 yılı Partiküler Madde ortalamalarının en düşük olduğu hava kalitesi izleme istasyonları sırasıyla Muş, İstanbul (Sarıyer), Adana (Doğankent), Erzincan, İstanbul (Üsküdar), Amasya, Samsun  (Tekkeköy), İstanbul (Beşiktaş), İzmir (Karşıyaka) ve Çankırı olarak belirlendi.

Kükürtdioksit ortalamalarının en düşük olduğu istasyonlar ise sırasıyla Gümüşhane, Tunceli, Düzce, Artvin, Elazığ, İel, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Çankırı ve İstanbul (Kartal) olarak belirlendi.

Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından alınan valide edilmiş saatlik ortalama verilerinden %90 ve üzeri olanlar esas alınarak 2011 yılı ortalamaları değerlendirildiğinde PM10 parametresinde 2011 Yılı için Uzun Vadeli Sınır Değerinin (UVS) sadece 4 istasyonda aşıldığı görülürken SO2 parametresinde ise UVS değerini aşan istasyon olmadı.

Yıllık ortalamalar dikkate alındığında; havanın temiz kaldığı illerde doğalgaz kullanımının artması, yerel idareler tarafından kaynak bazında önlemlerin alınması ve denetimlerin sıklaştırılması etkili oldu.

Verilere buradan ulaşılabilir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır