Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

HAVA EMİSYON YÖNETİM PORTALI KAPSAMINDA HAVA KALİTESİ MODELLEME EĞİTİMLERİ BAŞLADI

05 Şubat 2019

Hava kalitesi yönetiminde ortak veri tabanı ve karar destek aracı olarak geliştirilen Hava Emisyon Yönetim (HEY) Portalı 2017 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sunucularında hizmet veriyor. “Hava Emisyon Yönetim Portalı” ile; kirletici kaynaklardan veri toplanıp, emisyon miktarları hesaplanarak emisyonların 1km*1km zamansal ve mekânsal çözünürlük ile dünyada örnek teşkil edecek şekilde Unix tabanlı hava kalitesi modeli uzaktan çalıştırılarak haritalar hazırlanıyor.

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2018 yılı yatırım programına alınan “Hava Emisyon Yönetimi Portalının Geliştirilmesi Projesi” İstanbul Teknik Üniversitesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında 27.06.2018 tarihinde imzalanan protokol ile başladı. Söz konusu proje faaliyetleri kapsamında; kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, farkındalığın arttırılması ve HEY Portalının doğru ve verimli kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Hava Yönetim Dairesi Başkanlığı, Hava Kalitesi Değerlendirme Şube Müdürlüğü koordinasyonunda ve İstanbul Teknik Üniversitesi Proje Yürütücülüğü ile, Prof. Dr. Alper ÜNAL tarafından Hava Kalitesi Modelleme eğitiminin ilki 24-25.01.2019 tarihlerinde İstanbul’da Üniversitelerden ve Temiz Hava Merkezi Müdürlükleri katılımcı profili ile 30 kişilik grup için düzenlendi.

Eğitimde, katılımcılara “Atmosfer Kimyası-Hava Kalitesi Sistemi”, “Hey Portalı Tanıtımı-İhtiyaç ve Yöntem”, “Hava Kalitesi Modelleme Sistemi”, “Meteoroloji Sistemi” ve “Linux’a Giriş” konularında sunumlar yapılarak bilgi verildi.

Hava Kalitesi Modelleme Eğitimlerine devam edilerek, 2019 yılında Temiz Hava Merkezleri’nin kurumsal kapasitenin artırılması ve Üniversitelerin CMAQ Hava Kalitesi Modelleme konusunda öğretim üyeleri kapsamında  kapasitelerinin artırılarak doktora öğrencilerinin CMAQ Hava Kalitesi Modelleme konusunda yetiştirilmek hususunda farkındalığının artırılması hedeflenmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır