Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Expo 2012`de

30 Mart 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Expo 2012’nin bu yılki ana teması olan “Yaşayan Denizler ve Kıyılar” başlığı çerçevesinde ülkemizde bu alanda gerçekleştirilen faaliyetleri uluslar arası arenada tanıtacak.

Ülkelerin küresel düzeyde bilgi alış-verişi yaptığı ve bir dünya sergisi niteliğinde olan Expo organizasyonunda Türkiye, coğrafi ve stratejik konumu ile paralellik arz eden bir sloganla boy gösterecek. 12 Mayıs-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında Güney Kore’nin Yeosu kentinde düzenlenecek olan Expo 2012’de “Yaşayan Denizler ve Kıyılar” ana teması altında ülkemiz kendi konumunu ön plana çıkaracak konularla organizasyonda yer alacak.

Güney Kore’nin Yeosu kentinde düzenlenecek olan Expo 2012’de ülke ana tema önerisi olarak “Denizleri ve Kıtaları Birleştiren Medeniyetler Ülkesi: Türkiye” ifadesi benimsendi.

Expo 2012’nin Türkiye ayağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu’nun Genel Koordinatörlüğünde yürütülecek. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanlığı ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı eşbaşkanlığında da Expo organizasyonu işleri yürütülecek.

“Karadeniz Kutusu” En İyi Uygulamalar Standında

Ana tema ile ilintili olan altmış proje içerisinden sekiz tanesi belirlenerek Expo Organizasyon Komitesine sunuldu. Komite tarafından incelenen sekiz proje arasından “Karadeniz Kutusu” projesi en iyi uygulamalar standında sergilenmeye layık görüldü.

Karadeniz Eğitim Kutusu, Karadeniz'e değer veren ve korunması için çalışmalar yapan veya yapmak isteyen, Karadeniz'e komşu altı ülkedeki eğitimcilere yol göstermek amacıyla hazırlandı. Kutunun temel amacı, çocuklara ve yakın çevrelerinde yaşadıkları, parçası oldukları Karadeniz hakkında farkındalık kazandırmak.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır