Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

BU YIL 19. DÜZENLENEN, “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALGISI” TEMALI OZON PANELİ İSTANBUL’DA YAPILDI

24 Aralık 2018
BU YIL 19. DÜZENLENEN, “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALGISI” TEMALI OZON PANELİ İSTANBUL’DA YAPILDI.
BU YIL 19. DÜZENLENEN, “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALGISI” TEMALI OZON PANELİ İSTANBUL’DA YAPILDI.
BU YIL 19. DÜZENLENEN, “İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALGISI” TEMALI OZON PANELİ İSTANBUL’DA YAPILDI

1995 yılından bu yana düzenlenen Ozon Panelinin 19 uncusu 18 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bakanlığımız tarafından ozon tabakasını incelten maddelerin (OTİM) kullanımının sonlandırılmasına yönelik olarak soğutma, yalıtım, tarım, yangın söndürme sektöründe OTİMlerin sonlandırılması ve alternatiflerine geçiş projeleri yürütülmektedir.

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan Montreal Protokolü Kigali Değişikliği kapsamında gündeme gelen enerji verimliliği konusuna odaklanan 19. Ozon Paneli; ilgili sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarından katılan temsilcilerden oluşan yaklaşık 80 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Ozon Paneli; UNIDO Türkiye Temsilcisi ve Bölgesel İşbirliği Merkezi Direktörü Süleyman YILMAZ’ın, Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürü Syn. Hacı Mehmet GÜNER’in ve Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Syn. Banu Behram KURAN’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Banu Behram KURAN konuşmasında ilgili kurum, kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri ile Bakanlığımızın geçmişte olduğu gibi gelecekte de ortak verimli çalışmalar yapmak isteğinin altını çizdi.

Açılış konuşmalarını müteakip iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde enerji verimliliği, Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki eko tasarım ve enerji etiketlerindeki gelişmeler hakkındaki sunumların ardından sektörde enerji verimliği konusunda iyi uygulama örnekleri anlatıldı.

Program, Soğutma Sanayi İşadamları Derneği (SOSİAD) Başkan Yardımcısı Syn. Barış Uçaner’in moderatörlüğünde “İklimlendirme Sektöründe Enerji Verimliliği Algısı” konulu panel kısmında SOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Syn. Turgay KARAKUŞ, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Syn. Birol KILKIŞ ve Isıtma Soğutma Klima Eğitim ve Araştırma Vakıf başkanı Syn. A. Metin DURUK’un çok değerli katkı ve tartışmaları ile son buldu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır