Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Belirli Sektörlerde Temiz Üretim Uygulamaları Projesi (BESTÜ) Açılış Toplantısı ve Proje kapsamında Eğitim Programı gerçekleştirildi.

22 Ağustos 2019
Belirli Sektörlerde Temiz Üretim Uygulamaları Projesi (BESTÜ) Açılış Toplantısı ve Proje kapsamında Eğitim Programı gerçekleştirildi.

Bakanlığımızın koordinasyonunda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte yürütülen Belirli Sektörlerde Temiz Üretim Uygulamaları Projesi (BESTÜ) kapsamında 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü Bakanlığımız Konferans Salonu’nda Açılış Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında öncelikli olarak su tüketiminin çok yüksek olduğu, tekstil ve deri sektörleri için daha az kirliliğe neden olan, uygulanabilir temiz üretim tekniklerinin belirlenmesi planlanmaktadır.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı  Sayın Recep AKDENİZ ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mete Köken tarafından yapılan açılış konuşmalarıyla başlayan Açılış Toplantısı’nda kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve ilgili sanayi sektörü temsilcilerinden oluşan katılımcı grubu hazır bulunmuştur.

Genel Müdür Yardımcımız Sayın Recep AKDENİZ konuşmasında, bulunduğumuz yüzyılın birçok teknolojik imkânı insanlığın hizmetine sunarken, bir yandan da ortak malımız olan çevreden geri getirilmesi zor, hatta imkânsız olan değerleri de alıp götürdüğü ve Bakanlığımız vizyonu olan “Yaşanabilir Çevre”yi esas alan tema özelinde uzun vadeli stratejiler ve planlamalar yapılması gerektiğinin önemini vurgulamış ve Proje kapsamında belirlenecek temiz üretim tekniklerinin ve uygulamalarının da bu amaca hizmet edeceğini ifade etmiştir. Açılış konuşmaları sonrasında Proje yürütücüsü Sayın Prof. Dr. Ülkü YETİŞ tarafından Projenin tanıtımını içeren sunum gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca Proje kapsamında Bakanlığımız ilgili birimleri ve İl Müdürlüklerinin katılımıyla “Tekstil ve Deri İşleme Sektörlerine İlişkin Mevcut En İyi Teknikler  (MET), Prosesler ve MET Kontrol Listeleri” konulu 5 günlük bir Eğitim Programı gerçekleştirilmiştir. Eğitimde Tekstil ve Deri Sektörleri için Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş mevcut en iyi teknikler, uygulanan işlemler ve ülkemizdeki sektörler için uygulama alanlarını içeren konular ele alınmıştır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır