Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Bakanlık 28 Kıyı İli Köy Muhtarlarına yüzme öğretti

15 Ekim 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen “Yüzme öğrenelim, temiz denizlerimizde yüzelim” programı çerçevesinde 26 kıyı ilinden seçilen 26 köy muhtarına Kemer’de yüzme öğretildi.

Program, Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ve Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş’ın katıldığı ödül töreniyle sonlandı. Ödül töreninde konuşan Bakan yardımcısı Muhammet Balta “ Artık ben sizlerin de birer çevre gönüllüsü, çevre neferi olduğunuza inanıyorum. Bizim artık sizden beklentimiz köylerinize döndüğünüzde burada öğrendiklerinizi ve tecrübelerinizi arkadaşlarınıza çevrenize aktarmanızdır, çevre bilincini yaymanızdır” dedi.

Proje kapsamında katılımcı muhtarlara yüzme derslerinin yanı sıra, denizlerimizin ekolojik ve ekonomik önemi, deniz kirliliğinin önlenmesi ve denizlerin korunması ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce çevrenin korunmasına yönelik çalışmalar, özel koruma alanları ve yaban hayatı konusunda bilgiler verildi. Programda Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Türkiye Yüzme Federasyonu ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün ilgili Daire Başkanlıklarının uzman temsilcileri eğitici olarak görev aldı.

Program sırasında verilen bilgileri pekiştirmek üzere birer adet mavi bayraklı plaj, Antalya Lara Doğu Atıksu Arıtma Tesisi, Kızıllı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi, Antik Faselis Kenti Müze ve Ören Yeri ile Akvaryum ziyaret edildi. Böylelikle çeşitli eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile doğal kaynağı koruma ve sahiplenme bilinci geliştirilmesine katkıda bulunuldu. Eğitim programının son gününde yüzme dersi alan katılımcı muhtarlar arasında yüzme yarışması yapıldı. Programın kapanış töreninde dereceye girenlere ödülleri ile tüm katılımcılara plaketleri Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürü Yaşar Güvenç ile Deniz ve Kıyı Yönetimi Daire Başkanı Murat Turan tarafından verildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır