Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

25 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne ekipman desteği sağlandı

23 Temmuz 2020
25 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne ekipman desteği sağlandı

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KOORDİNASYONUNDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SİNAİ KALKINMA TEŞKİLATI (UNIDO) KATKILARIYLA 25 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE EĞİTİMLERDE KULLANILMAK ÜZERE EKİPMAN DESTEĞİ SAĞLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1991’de Ozon Tabakasını İncelten Maddelere İlişkin Montreal Protokolüne taraf olduğundan bu yana Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin (OTİM)  sonlandırılmasına ve florlu sera gazlarının azaltılmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar arasında Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile birlikte yürütülen projeler de yer alıyor. Bu projeler arasında bulunan Türkiye Hidrokloroflorokarbon Sonlandırma Yönetim Planı (HPMP) projesinin en önemli çıktıları sahada görev yapacak olan teknik personelin doğru eğitim ve bilgiye sahip olması temeline bağlıdır.

Bu proje ile, ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik okullarında bulunan “İklimlendirme ve Soğutma bölümü” öğrencilerinin ve bu bölüm mezunlarının ozon tabakasını incelten maddeler (OTİM) ve bu maddelerin alternatifi olarak kullanılan yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip Florlu Sera Gazları konusunda bilinçli ve günlük işlerini yaparken bu gazların atmosfere salımlarını en aza indirgeyecek gerekli teknik bilgi ve donanıma sahip olmaları amaçlanıyor.

Çevre ve Şehirlilik Bakanlığı önderliğinde, UNIDO işbirliği ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan ve İstanbul’dan Şanlıurfa’ya kadar 23 ilimizde bulunan toplam 25 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Avrupa’dan temin edilen yaklaşık toplam 570 bin dolar değerinde gerekli ekipman ve donanım desteği sağlandı. Temin edilen ekipmanlar içerisindeki gaz tanımlayıcı, gaz geri kazanım cihazı, kaçak dedektör setleri, gaz silindirleri ve nitrojen kiti gibi pek çok ekipman bulunuyor. Bu bölüm öğrencilerinin meslek hayatlarında önem teşkil eden ekipmanların yeni dönemde derslerde etkin bir şekilde kullanılması ile sektöre kalifiye iş gücü sağlama ve çevre bilinci oluşturma amacına hizmet edecek.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır