Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

170 Belediyeye 170 çöp kamyonu

19 Mart 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca temin edilen 170 adet çöp toplama aracı, İzmir İnciraltı’nda Bakan Bayraktar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla düzenlenen törenle hak sahibi belediyelere teslim edildi.

Bakan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, gelişen, çağdaşlaşan, modernleşen dünyada, Türkiye’nin, Avrupa’dan, Amerika’dan, Uzak Doğu’daki gelişmiş ülkelerden çok daha hızlı, çevreci bir duyarlılıkla gelişmesini sürdürdüğünü belirtti.

Bu noktada çevre ile sanayi dengesini kurarak hareket edildiğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Biz çevreye duyarlı biçimde kalkınacağız. Fakat sanayicimizi, ihracatçımızı ihmal edemeyiz. Çevreci mamul üretmek için adımlar atacağız, sanayimizi, sanayicimizi koruyup kollayacağız” dedi.

Bakan Bayraktar, 23 bin belediyenin yüzde 90’ında katı atık bertaraf tesislerinin bitirilmeye çalışıldığını, atık su tesislerini bitirme noktasında ciddi mesafe aldıklarını kaydedeİk, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızla konuştuk, inşallah burada da bitireceğiz. İnşallah İnciraltı’nda denize girecek hale geleceğiz” diye konuştu.

Türkiye’nin, çevre korunmasında dünyadaki uluslararası anlaşmalara en iyi şekilde uyduğunu, çevre hassasiyetinin yüksek olduğunu dile getiren Bakan Bayraktar, bugün belediyelere 170 araç verdiklerini, ileri ki aylarda 300 civarında daha aracı hizmete alacaklarını kaydetti.

Bakan Bayraktar, İzmir için en önemli projelerinin, insan odaklı olarak yürütecekleri kentsel dönüşüm çalışması olacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“İzmir’de, insan odaklı, özel sektör ağırlıklı bir kentsel dönüşüm başlatacağız. Bakanımız, belediye başkanımız, ticaret odası başkanımızla birlikte İzmir`de 25 tane gecekondu bölgesinin, afete depreme dayanıksız bölgenin analizini yaptık. Belediyenin ve çevre il müdürlüğümüzün elinde çok güzel çalışmalar var. İzmir`de gecekondu dönüşüm seferberliği başlatacağız; halkımızla birlikte, üniversiteler, sanayici, belediyelerle, odalarla birlikte. Sakın bu işi provoke etmek isteyenlere, açıkgözlere kanmayın. Devlet, hükümet vatandaşa hizmet için var. Bizler vatandaşın hizmetkarı bir hükümetiz.”

Törende konuşmaların ardından Bakanlar  Bayraktar ve Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 170 adet çöp toplama aracının hak sahibi belediye başkanlarına teslimini gerçekleştirdi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır