Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

Dev katı atık projesi imzalandı

09 Mart 2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, çevre alanındaki yükümlülüklerin zamanında tamamlamasına katkı sağlayacak “Entegre Katı Atık Yönetim Projelerinin Hazırlanması için Teknik Yardım Projesi Açılışı ve Mutakabat Zaptı” imza töreni, İller Bankası Macunköy tesislerinde gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde çevre politikalarına daha etkin bir şekilde müdahil olabilmek ve Türkiye’nin çevre politikaları açısından önemli bir yol haritası çizmek adına, özverili bir çalışmayı başlattıkları belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde çevre alanındaki yükümlülüklerini zamanında tamamlamasına katkı sağlayacak olan Entegre katı atık yönetim projelerinin hazırlanmasına ilişkin teknik yardım projesinin uygulamaya alınmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun 2007-2013 döneminde Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkelere gerçekleştireceği dış kaynaklı mali yardımların etkinliğini artırmak amacıyla yeni bir katılım öncesi mali kaynak aracı programı geliştirildiğini hatırlatan Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, söz konusu programın beş ana bileşenden oluştuğunu ve bu bileşenlerden bir tanesinin de bölgesel kalkınma projesi olduğunu kaydetti.

Bakan Yardımcısı Balta sözlerini şöyle sürdürdü:
Bölgesel kalkınma bileşeninde yer alan çevre sektörü için bakanlığın koordinasyonunda ve tüm üniversiteler, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla sektörün öncelik alanlarının belirlendiği ve bu alanlar için gerçekleştirilecek faaliyetler ile ulaşılacak hedeflerin sıralandığı çevre operasyonel programı hazırlanmıştır. Bu program Avrupa Birliği tarafından 29 Kasım 2007’de onaylandı.

Programın hazırlık çalışmasına paralel olarak çevre altyapı projelerinin önceliklendirme listesinin oluşması amacıyla veri tabanlarına belediyelerin afet raporunun işlendiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Balta, “Yapılan çalışmalar sonucunda 62 atık su, 18 içme suyu, 57 katı atık projesi listesi oluşturulmuştur” dedi.

Listede bulunan 38 projenin çalışmalarının sürdüğünü, 17 entegre katı atık projesinin bugün itibariyle başladığının altını çizen Bakan Yardımcısı Balta, 21 entegre su projesinin de hazırlıklarına başlanacağını belirtti.

İhaleye hazır projeler oluşturmak amacıyla bakanlık tarafından 57 katı atık projesi arasından 17 proje için kontratların imzalandığına değinen Bakan Yardımcısı Balta “Projeler tamamlandıktan sonra yaklaşık 4 milyon 400 bin nüfusa hizmet sağlayacak. Proje maliyetinin de 260 milyon Avro olacağı tahmin ediliyor” şeklinde konuştu.

Çevre altyapı yatırımlarının önceden planlanmasının AB çevre müktesebatının zamanında ve etkin bir şekilde uygulanması noktasında Türkiye’ye büyük destek sağlayacağını hatırlatan Bakan Yardımcısı Balta, “Türkiye’de katı atık yönetimi sosyal açıdan kabul edilebilir, çevresel açıdan sağlıklı, ekonomik açıdan uygulanabilir ve teknolojik bakımdan uygun, sürdürülebilir gelişim hedeflerini karşılayacak yeterli yatırımların yapılması ihtiyaç değil zorunluluk halini almıştır” diye konuştu.

“Büyük bir iş bizi bekliyor”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, imzalanacak mutabakat zaptıyla Türkiye’nin en önemli hedeflerinden birine katkıda bulunacaklarını ve çevre konusundaki hedeflerin Türkiye’nin AB mevzuatına uyum sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Artvin’den Muğla’ya, Tekirdağ’dan Hakkari’ye 150 belediyeyi kapsayacak projelerin maliyetli olduğuna değinen Varadi, “Türkiye büyük bir ülke. Dolayısıyla çevre alanı altyapısındaki ihtiyaçları da çok büyük. Bu konuda yapılan çalışmalarda 70 milyar Avro’ya ihtiyaç duyulduğu belirlendi. Yani büyük bir iş bizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

Varadi, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin tesis ettiği güçlü işbirliği sayesinde Türkiye’nin çevre alanı konusundaki sorunlarının nihai hale getirileceğini kaydetti.

Toplamda 150 belediyenin, katı atık depolama sorununun çözülmesini ve Avrupa Birliği standartlarında tesislerin kurulmasını sağlayacak projenin 4-5 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülüyor.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın yanı sıra, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürü Mustafa Satılmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır