Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SN. SEBAHATTİN DÖKMECİ ŞİLİ’NİN SANTİAGO KENTİNDE DÜZENLENEN BMİDÇS DELEGASYON BAŞKANLARI TOPLANTISINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

05 Eylül 2019

2-13 Aralık 2019 tarihleri arasında Şili’nin Santiago kentinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı hazırlıkları kapsamında 27-29 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenen Delegasyon Başkanları toplantısına Bakanlığımız adına Genel Müdür Yardımcımız Sebahattin Dökmeci ve İklim Müzakereleri ve Uluslararası Politikalar Şube Müdürü vekili Ayşin Turpancı katılım sağladı.

Şili Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda Paris Anlaşması’nın uygulanması bağlamında iklim değişikliği müzakerelerinin kritik konuları olan istekliliğin arttırılması, kayıp ve zarar, ortak zaman çerçevesi, karbon piyasaları ve uyum finansmanı gibi konular ele alındı. Toplantıya, Avrupa Birliği ile Almanya, Fransa, Japonya, Çin, ABD, Birleşik Krallık gibi ülkelerin yanı sıra iklim müzakerelerinde yer alan müzakere gruplarının delegasyon başkanları olmak üzere otuz beş ülke katılım sağladı.

Oturumlarda Türkiye adına söz alan Sebahattin Dökmeci, Türkiye’nin Karadeniz Eylem Planını hayata geçirildiğini, iklim kanunu hazırlık çalışmalarına başlandığını ifade etti. Genel Müdür Yardımcımız ayrıca, gündem kapsamındaki konularda Türkiye’nin müzakere pozisyonu hakkında ve Eylül ayında düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi marjında Türkiye’nin eş öncülüğünü üstlendiği Altyapı, Şehirler ve Yerel Eylem teması konularında güncel durum hakkında bilgi verdi.

25. Taraflar Konferansı’ndan önce tarafların 21-23 Eylül 2019 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde ve 8-10 Ekim 2019 tarihleri arasında Kosta Rika’da gerçekleştirilecek olan 25. Taraflar Konferansı Hazırlık Toplantısı –PreCOP25’te tekrar bir araya gelmeleri planlanıyor.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır