Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

34. Olağan Karadeniz Komisyonu Komisyonerler Toplantısında Karadeniz Komisyon Dönem Başkanlığı Ülkemize Devredilmiştir.

02 Kasım 2018
34. Olağan Karadeniz Komisyonu Komisyonerler Toplantısında Karadeniz Komisyon Dönem Başkanlığı Ülkemize Devredilmiştir.

Bilindiği üzere Karadeniz'de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Bükreş Sözleşmesi Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Karadeniz'e kıyısı olan altı ülke (Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Gürcistan) temsilcileri tarafından imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeye istinaden sözleşmenin karar organı niteliğinde olan Karadeniz Komisyonu 6 ülkenin üst düzey yetkililerinden müteşekkil olup her yıl, mutat olduğu üzere toplanmaktadır.

Bu yıl 34. Olağan Karadeniz Komisyonu Komisyonerler Toplantısı 24-25 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantının ilk günü, sadece ülke temsilcilerinden müteşekkil heyetlerin katılacağı kapalı oturum; ikinci gün ise gözlemcilere ve paydaşlara da açık olan açık oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya sözleşmeye taraf üst düzey temsilcileri katılım sağlamıştır. Ülkemizi söz konusu toplantıda Türkiye’nin Karadeniz Komisyoneri adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sn.Banu BEHRAM KURAN temsil etmiştir.

Toplantıda, Karadeniz Komisyonu ve Sekretaryasının gelecek bir yıl içinde yapılacak işlere dair İş Planı, söz konusu iş planına bağlı tahsis edilecek bütçe kalemlerinin durumu, danışma gruplarından gelen teknik belgelerin onaylanarak yasallaştırılması, Karadeniz Sekretaryasının geçen yıl boyunca İş Programına göre yürüttüğü aktivitelerin durumu ve yaptığı harcamalar gibi idari ve teknik hususlar ile bütçe planlaması görüşülmüştür.

Toplantı sonucunda Karadeniz Komisyonu dönem başkanlığı görevi Rusya Federasyonu temsilcisinden Ülkemize devredilmiştir. Yeni dönem başkanlığını, Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR yürütecektir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır