ULUSAL HAVA KİRLİLİĞİ EMİSYON YÖNETİM SİSTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI 21 NİSAN 2017 TARİHİNDE İSTANBUL'DA YAPILDI.
08 Mayıs 2017

15 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi proje yürütücülüğünde, Bakanlığımız, Bahçeşehir Üniversitesi ve Proline Bilişim A.Ş işbirliğinde tamamlandı. Projenin çıktıları, 21 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapılan toplantı ile paydaşlara sunuldu. Toplantıya, hava kalitesi konusunda çalışan akademisyenler, proje süresince veri alınan kamu kurumlarının temsilcileri, Temiz Hava Merkezleri, Marmara Bölgesi İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ve Belediye Başkanlıkları davet edildi.

Toplantı; Proline Bilişim A.Ş Genel Müdürü Mehmet DOĞANYİĞİT’in  açılış konuşmasının ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet ECEL’in yaptığı konuşma ile devam etti. Muhammet ECEL yaptığı konuşmasında “Bakanlığımızın müşteri kurum olarak yer aldığı TÜBİTAK-KAMAG Programı altında desteklenen "Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında ARGE niteliği taşıyan önemli çalışmalar yapılmış akademik çalışmalar ile bilişim teknolojileri birleştirilmiştir. Dünya standartlarında bir emisyon envanteri sistemine sahip olabilmek için bütünlük, süreklilik, şeffaflık gerekmektedir. Bu ilkeler ışığında proje kapsamında; bütün emisyon kaynaklarını içeren, geliştirmeye açık ve süreklilik arz eden, Uluslararası kabul gören metotlara sahip bir emisyon sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında; Emisyon envanteri hazırlanması için ulusal bir yazılım sistemin oluşturulması, Ülkemize özgü emisyon faktörlerinin geliştirilmesi, İl bazında katı yakıt satışlarının elektronik olarak kayıt altında tutulması, Marmara Bölgesi için detaylı ve sektörel emisyon envanterinin oluşturulması, Meteoroloji/hava kalitesi modellerinin dünyada örnek olacak nitelikte otomasyonu faaliyetleri yürütülmüştür” dedi. Muhammet ECEL’in konuşmasının ardından proje yürütücüsü Prof. Dr. Alper ÜNAL ve proje ekibi tarafından proje çıktılarına ilişkin detaylı bilgiler verildi.