OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERE DAİR MONTREAL PROTOKOLÜ 29. TARAFLAR TOPLANTISI MONTREAL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
11 Aralık 2017

  

Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü’nün kabulünün 30 uncu yıl dönümü nedeniyle bu yıl 29. Taraflar Toplantısı Kanada’nın Montreal kentinde düzenlendi. Ülkemizin de katılım  sağladığı 29. Taraflar Toplantısı  20 - 24 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Catherine McKenna ve  Birleşmiş Milletler Çevre Programı Ozon Sekretaryası İcra Sekreteri Tina Birmpili’nin gerçekleştirdiği açılış konuşmalarında Montreal Protokolü’nün 196 devlet ve Avrupa Birliği’nden oluşan 197 tarafın onaylaması, uygulanması ve sonuçları ile en başarılı çevre anlaşması olduğunun özellikle altı çizildi. 2016 yılında kabul edilen, Protokolün son değişikliği olan ve Kyoto Protokolü kapsamında yer alan ve iklim değişikliğine olumsuz etkisi olan Florlu Sera Gazlarının kontrol altına alınması ve azaltımını Montreal Protokolü altına alan Kigali Değişikliği’nin 21 ülke tarafından onaylanmış olduğu haberi Tina Birmpili tarafından verildi.   

 

Montreal Protokolüne 1991 yılından bu yana taraf olan Ülkemizin protokole ilişkin ulusal ve uluslararası çalışmaları Bakanlığımız koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar Protokolün tüm Değişikliklerini kabul eden Ülkemiz Kigali Değişikliği’nin kabulü için de çalışmalarını hızla devam etmektedir.

 

Ülkemiz Montreal Protokolünün uygulanmasında başarılı ülkeler arasında yer almakta olup, Kigali değişikliğini de kabul ederek ülkemizin menfaatleri kapsamında ozon tabakasının korunması ve iklim değişikliği ile mücadele için taraf ülkelerin çabalarına ortak olmaya devam edecektir.

 

Son olarak, Montreal Protokolü yükümlülükleri kapsamında ozon tabakasını korunmasını sağlamak ve iklim değişikliği ile mücadele için önündeki zorlukları aşmaya kararlı olan taraf ülkeler; 30 uncu Montreal Protokolü Taraflar Toplantısının 2018 yılında Ekvator Cumhuriyeti’nde düzenlenmesi kararını almışlardır.