Müsteşar Yardımcısı Birpınar İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda Türkiye'nin Taleplerini Dile Getirdi
11 Aralık 2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı’nda Türkiye’nin taleplerini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Birpınar, İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı’nda, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’nin öncelikleri doğrultusunda müzakere çalışmalarını gerçekleştirdi. Konferansın açılış toplantısında söz alan Birpınar, Türkiye’nin iklim değişikliği konusundaki taleplerinin ve endişelerinin 2015 yılından bu yana dile getirildiğini belirtti. Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele çabalarını artırmasını desteleyecek finansmana erişim talebine ilişkin bir Taraflar Konferansı kararı üzerinde durulduğunu da dile getiren Prof. Dr. Birpınar, 22. Taraflar Konferansında göstermiş olduğu çabalar için Fas Dönem Başkanlığına teşekkür ederek bu çabaların Fiji Dönem Başkanlığında da devam edeceğine inandığını vurguladı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine taraf ülkeler ile uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı konferansta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı yetkileri de yer aldı.