Ergene Havzasında Arıtma Çamuru Yönetimi Toplantısı Tekirdağ'da gerçekleştirildi.
10 Ekim 2017

Bakanlığımızın koordinasyonunda Namık Kemal Üniversitesi ile birlikte yürütülen Ergene Havzası Arıtma Çamuru Yönetim Planının Hazırlanması Projesi çıktılarının uygulanabilirliği ve havzada çamur yönetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 06.10.2017 tarihinde Tekirdağ’da “Ergene Havzası Arıtma Çamuru Yönetimi Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Vali Yardımcısı Tayyar ŞAŞMAZ, Çorlu Kaymakamı Levent KILIÇ, TESKİ Genel Müdürü Şafak BAŞA, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp SÖZDİNLER, ÇOSB Başkan Vekili Natan YAKUPPUR, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri, havzada yer alan belediyelerin temsilcileri,  OSB’lerin yönetim kurulu başkanları ile atıksu arıtma çamuru üreticileri ve bertaraf firmalarının yetkilileri katılım sağlamıştır.

Toplantı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK ve Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Eyüp SÖZDİNLER’in açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Yapılan toplantıda Ergene Havzası’nda yer alan evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerinden kaynaklanan ve inşası devam eden merkezi atıksu arıtma tesislerinin tamamlanmasıyla oluşacak arıtma çamurlarının yönetiminde, arıtma çamurlarının geri kazanımı ve bertarafında seçilen teknolojilerin fayda/maliyet analizlerinin yapılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duruldu. Toplantıda ayrıca karşılıklı soru-cevap şeklinde havzada oluşan arıtma çamurlarının geri kazanımı ve bertarafı konularında ihtiyaç duyulacak olan altyapı tesisleri değerlendirilerek, arıtma çamurlarının yönetiminde sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri konusunda karşılıklı görüş alış-verişinde bulunuldu.