ARITILMIŞ ATIKSULARIN YENİDEN KULLANIMI PROJESİ'NİN AÇILIŞ TOPLANTISI 22 AĞUSTOS 2017 TARİHİNDE ANKARA'DA YAPILDI
23 Ağustos 2017

Bakanlığımız ve Selçuk Üniversitesi arasında 08.06.2017 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde başlatılmış olan “Arıtılmış Atıksuların Yeniden Kullanımı Projesi”nin Açılış Toplantısı 22.08.2017 tarihinde Ankara’da Holiday Inn Otel’de ilgili Bakanlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları, Sanayiciler, Belediyeler ve  İl Müdürlüklerinin katılımlarıyla düzenlenmiştir.

Açılış toplantısı;  Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Müsteşarımız Sayın Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK’ün açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Sayın Mustafa ÖZTÜRK konuşmasında; suyun günden güne azalan sınırlı ve tükenecek bir kaynak olduğu ve ülkemizin, su kaynakları potansiyeli açısından su zengini olmayan ve su sıkıntısı çeken ülkeler arasında olduğu gerçeğini vurgulayarak;  arıtılmış atıksuların uygun stratejilerle ve farklı amaçlarla yeniden kullanımının mevcut su kaynaklarının idareli kullanımını sağladığı gibi, aynı zamanda yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında oluşması muhtemel kirliliğin önlenmesi konusunda da önemli avantajlar sağladığını ifade etmiştir.

Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK konuşmalarının devamında, Dünyada ve Ülkemizde arıtılmış atıksuyun yeniden kullanımına ilişkin genel bir değerlendirme yaparak, yurt genelinde arıtılan atıksuyun toplamda %1.2’sinin yeniden kullanıldığını ve yeniden kullanılan arıtılmış atıksuyun %84’ünün yeşil alan sulaması, %12’sinin endüstriyel su temininde %4’ünün ise tarımsal sulamada kullanıldığını belirtmiştir. Ayrıca; Bakanlık olarak 2023 yılına kadar kentsel atıksuyun %5’inin uygun arıtma teknolojileri uygulanarak yeniden kullanılmasının hedeflendiğini ve bu hedefe ulaşabilmek amacıyla da  “Arıtılmış Atıksuların Yeniden Kullanımı Projesi”nin başlatıldığını ifade etmiştir.

Açılış toplantısı, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim üyesi ve Proje koordinatörü Prof.Dr.Bilgehan NAS’ın proje kapsamında yapılacak çalışmaları özetleyen sunumu ile son bulmuştur.