Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü

14. Ozon Paneli gerçekleştirildi

25 Kasım 2013

Türkiye'nin Ülke Programı ve Ulusal Ozon Politikasına yön veren Ozon paneli toplantılarının 14 üncüsü 14 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ülkemizin 19 Aralık 1991 tarihinde taraf olduğu Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü ile ilgili ulusal, uluslararası çalışmaların izlenmesi ve koordinasyonu çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Montreal Protokolü çerçevesinde Ozon Tabakasının Korunması çalışmalarını Montreal Protokolü ve AB Direktiflerine uyumlu olan ulusal mevzuat çerçevesinde gerçekleştiriyor.  Bu kapsamda, Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin kullanımının sonlandırılmasına yönelik olarak 1994 yılından bu yana soğutma, yalıtım, tarım, yangın söndürme sektöründe OTİM’lerin sonlandırılması ve alternatiflerine geçiş projeleri yürütülüyor.

Yaklaşık 60 kişinin katılımıyla gerçekleşen 14. Ozon Paneli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. Panelde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ozon Tabakasını İncelten Maddeler, Uluslararası Gelişmeler ve 2014 Yılı OTİM Kotaları,  OTİM Projeleri ve OTİM Bertaraf Pilot Projesi, OTİM Takip Programı ve  OTİM Yönetmelik Revizyon konulu sunumlar gerçekleştirildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır